Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w Polsce chcący wykonywać usługi również w innych krajach Unii Europejskiej musi posiadać Zaświadczenie o ustawodawstwie dotyczącym zabezpieczenia społecznego mającym zastosowanie do osoby uprawnionej czyli tzw. Zaświadczenie A1. Procedura uzyskiwania ww. Zaświadczenia z racji podlegania jej pod ustawodawstwo unijne jest dość zawiła i skomplikowana. W związku z powyższym biuro oferuje pomoc w uzyskaniu ww. Zaświadczenia.
Cel uzyskania zaświadczenia
Zaświadczenie A1 jest dokumentem wydawanym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jest ono podstawą podlegania pod polski system ubezpieczeń pomimo pracy w kilku krajach Unii Europejskiej.
Rodzaje zaświadczeń A1 dla przedsiębiorcy
Zaświadczenie A1 dla osoby wykonującej na własny rachunek można uzyskać na podstawie:
Zaświadczenie wydane na podstawie art. 12 ust. 2 ww. rozporządzenia wydawane jest po spełnieniu określonych warunków i przedstawieniu wymaganych dokumentów
Zaświadczenie wydane na podstawie art. 13. ust. 2 ww. rozporządzenia wydawane jest na podstawie deklaracji przedsiębiorcy o prognozowanym obrocie na terenie Polski i innego / innych kraju UE oraz przedstawieniu wymaganych dokumentów. W trakcie obowiązywania Zaświadczenia A1 przedsiębiorca jest zobowiązany do wykonywania pracy zgodnie z zadeklarowanymi przez siebie szacunkami. W związku z tym po upływie okresu obowiązywania uzyskanego zaświadczenia należy złożyć do ZUS dokumenty dot. rozliczenia obrotu, czasu pracy i liczby wyświadczonych usług tak aby ZUS podtrzymał zasadność wydanego zaświadczenia.
Gwarantujemy prawidłowe przygotowanie wniosku dla przedsiębiorcy i pracownika
Zaświadczenie A1 dla pracownika
Pracodawca chcący delegować pracownika lub zleceniobiorcę do pracy za granicą również musi uzyskać Zaświadczenie A1. Jest ono wydawane na podstawie art. 12 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004. po spełnieniu szeregu wymogów dot. m.in. obrotu pracodawcy w Polsce na poziomie min. 25%.
Porozumienie wyjątkowe
W przypadku nie spełnienia kryteriów uzyskania zaświadczenia A1 wydanego dla przedsiębiorcy lub pracownika w podstawowym trybie przepisy przewidują możliwość podtrzymania polskiego ustawodawstwa w zakresie ubezpieczeń. Podtrzymanie podlegania pod polski system ubezpieczeń odbywa się w drodze zawarcia Porozumienia Wyjątkowego. W tym celu przedsiębiorca występuje z stosownym wnioskiem do ZUS odpowiednio go motywując. ZUS po analizie wniosku i indywidualnej ocenie sytuacji wnioskodawcy w porozumieniu ze swoim zagranicznym odpowiednikiem wyraża zgodę lub odmawia zawarcia porozumienia. Zawarcie porozumienia wyjątkowego jest ostatnią „deską ratunku” dla wnioskodawcy. W przypadku odmowy jego zawarcia przedsiębiorca / pracownik w formie decyzji z ZUS jest wykluczany z polskiego systemu ubezpieczeń za określony okres. Następnie jest zobowiązany do dokonania zgłoszenia i opłacenia obowiązkowych składek do zagranicznego odpowiednika ZUS za okres wykluczenia go z polskiego systemu ubezpieczeń.
Karta Europejskiego Ubezpieczenia Społecznego (EKUZ)
Osoba posiadająca ważne Zaświadczenie A1: przedsiębiorca / pracownik może ubiegać się o wydanie Karty Europejskiego Ubezpieczenia Zdrowotnego tzw. Karty EKUZ. Karta ta umożliwia bezpłatne korzystanie z opieki medycznej w kraju wykonywania pracy. Wydawana jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia na okres obowiązywania Zaświadczenia A1.
Baza wiedzy
Wszelkie niezbędne informacje dotyczące podlegania pod polski system ubezpieczeń jak również opis procedury uzyskiwania Zaświadczeń A1 można odnaleźć na stronie ZUS pod adresem https://www.zus.pl/documents/10182/167567/Jak+otrzyma%C4%87+za%C5%9Bwiadczenie+A1+2020.pdf/aa3cf785-cf27-79c3-d7b3-972b8a05662f?version=1.1